PE-100 55x2000 mm svart
P2200142[P2200142] PE-100 55x2000 mm svart
Material
PE
Format
Round bar
Length
2000 mm
Outer diameter
55 mm
Color
Black
This product has no valid combination.
| Material | PE |
| Format | Round bar |
| Length | 2000 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Color | Black |
This content will be shared across all product pages.
Om produkten
PE-100 55x2000 mm svart
This material offers high mechanical strength and impact resistance, making it an excellent choice for demanding industrial applications. It also exhibits good chemical resistance and low moisture absorption, rendering it suitable for use in environments where contact with chemicals is possible. Its good sliding properties and insulating characteristics, both thermal and electrical, make it useful in the electrical and electronics industries. It can be advantageously used as protective components and seals. Contact us if you want to know more about how this material can be used in your specific application.
Tekniska specifikationer
| Egenskap | Värde | Enhet | Teststandard |
|---|---|---|---|
| Density & Weight | |||
| Density | 0.96 | g/cm³ | DIN EN ISO 1183 |
| Tensile Properties | |||
| Tensile Strength | 23 | MPa | DIN EN ISO 527 |
| Modulus of elasticity (tensile) | 1100 | MPa | DIN EN ISO 527 |
| Break Elongation | 9 | % | DIN EN ISO 527 |
| Impact Resistance | |||
| Notched impact strength (Charpy) | 21 | kJ/m² | DIN EN ISO 179-1eA |
| Hardness | |||
| Hardness Shore D | 64 | ° Shore D | DIN EN ISO 868 |
| Ball pressure hardness | 40 | MPa | DIN EN ISO 2039-1 |
| Temperature Limits | |||
| Maximum Operating Temperature | 80 | °C | |
| Minimum temperature | -50 | °C | |
| Thermal Conductivity | |||
| Thermal Conductivity | 0.38 | W/(m·K) | DIN EN 12667 |
| Thermal Expansion | |||
| Thermal Expansion Coefficient | 1.8 | 10⁻⁴/K | ISO 11359-2 |
| Insulation Properties | |||
| Dielectric Strength | 47 | kV/mm | DIN IEC 60243-1 |
| Static spread | |||
| Surface Resistivity | 10¹³ | Ω | DIN EN 61340 |
| Egenskap | Värde |
|---|---|
| Product Identification | |
| Commercial product name | Polyeten (PE-HD / PE-100) |
| Manufacturer/Supplier | |
| Company Name | ARC Gruppen AB // PlastShop Sweden |
| Phone | +46-13-328 9400 |
| info@plastshop.se | |
| Classification | |
| Physical/chemical hazards | Brandfarlig. |
| Health Hazards | Damm kan orsaka mekanisk irritation. |
| Environmental Hazards | Baserat på vår information finns inga kända risker. Produkten är i enlighet med direktiv 1999/45/EC och dess annex, och är inte klassificerad som farlig. |
| Chemical Characterization | |
| Chemical Characterization | Polyetylen (PE-HD), CAS 9002-88-4 |
| Hazardous Substances | Produkten innehåller inga farliga ämnen som påbjuder ett röjande. |
| Measures | |
| General Information | Produkten klassas som ofarlig. |
| Inhalation | Om plasten brinner och gaser andas in, flytta personen till frisk luft, håll denne varm och ombesörj medicinsk hjälp vid behov. |
| Skin Contact | Brännskador orsakade av smält material på huden måste snabbt kylas ned med vatten; försök inte ta bort smält plast utan medicinsk hjälp. Om irritation uppstår, sök sjukvård. |
| In case of eye contact | Skölj ögonen med vatten i minst 15 minuter. Sök läkarvård vid kvarstående irritation. |
| Ingestion | Då produkten är ofarlig behöver ingen första hjälp vidtas. |
| Extinguishing | |
| Suitable extinguishing media | Vatten, skum, gasformiga och torra släckmedel. |
| Risks | |
| Hazardous Combustion Products | Vid förbränning frigörs koldioxid (CO₂), kolmonoxid (CO). Vid speciella brandförhållanden är spår av andra ämnen möjliga. |
| Firefighting | Godkänd andningsapparat och skyddskläder bör användas vid alla bränder. |
| Additional information | Brandrester omhändertas efter gällande lokala regler. |
| Measures | |
| Personal protective equipment | Inte tillämpligt. |
| Environmental precautions | Inte tillämpligt. |
| Methods of Disinfection | Mekanisk borttagning. |
| Handling | |
| Advice on safe handling | Vid bearbetning av halvfabrikatet bör spån sugas bort för att undvika halkskador. |
| Storage | |
| Storage conditions | Förvara inert produkt torrt och svalt. Håll lager- och arbetsutrymmen välventilerade. Håll borta från öppen låga, värmekälla eller antändning. På grund av risken för kollaps, stapla inte mer än två pallar ovanpå varandra. Pallar ska inte staplas ovanpå varandra längs gångar. |
| Exposure Limits | |
| Occupational Exposure Limits | Ingredienser med yrkesmässiga exponeringsgränser som ska övervakas: Inga. |
| Personal protection | |
| Breathing Protection | Adekvat ventilering vid arbetsplatsen krävs. |
| Eye protection | Skyddsglasögon eller visir vid bearbetning. |
| Hand protection | Skyddshandskar vid kontakt med varmt material. |
| Body Protection | Arbetskläder. |
| Hygiene Measures | Håll arbetsplatsen välventilerad. Därtill är rökning, att äta eller dricka inte tillåtet. Kontinuerlig tillförsel av frisk luft till arbetsplatsen tillsammans med avlägsnande av processångor genom avgassystem rekommenderad. Undvik inandning av gasformig nedbrytning eller damm som kan uppstå vid överhettning av materialet. |
| Basic properties | |
| Physical Form | Rundstång, platta |
| Physical State | Fast |
| Odour | Lätt, produktspecifik |
| Thermal Data | |
| Melting point | 128-136°C |
| Decomposition Temperature | >300 °C |
| Self-ignition temperature | >340°C |
| Other properties | |
| Density (20°C) | 0,96 g/cm³, ISO 1183 |
| Solubility (water) | Olöslig i vatten |
| Explosion Risk | Icke explosiv |
| Oxidation Characteristics | Ingen |
| Stability | |
| Conditions to Avoid | Temperaturer över smältpunkten. |
| Materials to Avoid | Starka oxidanter. |
| Hazardous Decomposition Products | Koldioxid, kolmonoxid. |
| Toxicology | |
| Acute Toxicity | Baserat på vår erfarenhet och tillgänglig information förväntas inga negativa hälsoeffekter om det hanteras enligt rekommendationer med lämpliga försiktighetsåtgärder och för avsedd användning. |
| Skin Irritation | Inte tillämpligt. |
| Eye Irritation | Inte tillämpligt. |
| Sensitization | Ingen känd. |
| Environment | |
| Environmental Impact | Materialet är inte skadligt för miljön, men är inte biologiskt nedbrytbart. |
| Waste | |
| Waste management | Produkten måste kasseras i enlighet med lokala bestämmelser och föreskrifter. |
| Transport | |
| Transport classification | Inte klassificerad som farligt gods. |
| EU regulations | |
| REACH information | Produkten kräver ingen varningsetikett i enlighet med EU-direktiv. |
| National regulations | |
| GefStoffV (Germany) | GefStoffV: Ingen identifikation nödvändig. WHG: Inget vattenhotande enligt VwVwS. |
| Miscellaneous | |
| Disclaimer | Informationen häri är baserad på nuvarande kunskapsnivå och garanterar därför inte vissa egenskaper. Mottagare av produkten måste ta ansvar för att följa gällande lagar och förordningar. Detta säkerhetsdatablad är endast giltigt för material tillhandahållet av PlastShop.se. |
Tillgängliga dokument för nedladdning:
Specifications
| Material | PE |
| Format | Round bar |
| Length | 2000 mm |
| Outer diameter | 55 mm |
| Color | Black |




