PP-C 2440x1220x3 mm svart (beskyttelsesfolie)
P2201547[P2201547] PP-C 2440x1220x3 mm svart (beskyttelsesfolie)
Materiale
PP
Format
Plate
Lengde
2440 mm
Bredde
1220 mm
Tykkelse
3 mm
Farge
Svart
Egenskaper
Bredde
1220 mm
Farge
Svart
Lengde
2440 mm
Materiale
PP
Tykkelse
3 mm
| Materiale | PP |
| Format | Plate |
| Lengde | 2440 mm |
| Bredde | 1220 mm |
| Tykkelse | 3 mm |
| Farge | Svart |
This content will be shared across all product pages.
Om produkten
PP-C 2440x1220x3 mm svart (skyddsfolie)
Høy kjemisk bestandighet er en av de viktigste egenskapene til dette materialet, noe som gjør det motstandsdyktig mot korrosjon og kjemisk nedbrytning. Det kan motstå en rekke kjemikalier, syrer og baser, noe som gjør det ideelt for emballasje av kjemikalier og matvarer.
Det har også lav tetthet, noe som resulterer i lette produkter som er enkle å håndtere og transportere.
Det er lett å bearbeide med skjærende bearbeiding og kan derfor tilpasses etter behov.
Et eksempel på bruk er emballasje av kjemikalier og matvarer, der materialets kjemiske bestandighet og lave tetthet er særlig verdifulle.
Kontakt oss hvis du ønsker å vite mer om hvordan dette materialet kan brukes i din spesifikke anvendelse.
Tekniska specifikationer
Bredde
1220 mm
Farge
Svart
Lengde
2440 mm
Materiale
PP
Tykkelse
3 mm
Fördelar
Høy slagseighet
Utmärkt motstånd mot slag och stötar
Kjemikaliebestandig
God motståndskraft mot kemikalier, syror och baser
Lav vannabsorpsjon
Minimal fuktupptagning, dimensionsstabil
Næringsmiddelgodkjent
Godkänd för kontakt med livsmedel (FDA/EU 10/2011)
Resirkulerbar
Materialet kan återvinnas
Sveisbar
Kan sammanfogas genom svetsning
Certifieringar
EU 10/2011
FDA
REACH
RoHS
Bearbetning
Boring
Håltagning med borr
CNC-bearbeiding
Datorstödd bearbetning
Dreiing
Bearbetning i svarv
Fresing
Bearbetning med fräs
Saging
Kapning med såg (band-, cirkelsåg)
Sveising
Sammanfogning genom svetsning (varmgas, spegel, ultraljud)
Vannskjæring
Skärning med högtrycksvatten
| Egenskap | Värde | Enhet | Teststandard |
|---|---|---|---|
| Tetthet & vekt | |||
| Tetthet | 0.9 | g/cm³ | DIN EN ISO 1183-1 |
| Fuktopptak | |||
| Fuktabsorpsjon til metning | 0.1 | % | DIN EN ISO 62 |
| Vannabsorpsjon til metning | 0.1 | % | DIN EN ISO 62 |
| Trekkeegenskaper | |||
| StrekkgrenseSpenning | 24 | MPa | DIN EN ISO 527 |
| Elastisitetsmodul (trek) | 1241.2 | MPa | DIN EN ISO 527 |
| Brottsdeformasjon | 50 | % | DIN EN ISO 527 |
| Støttholdbarhet | |||
| Skåret slagfasthet (Charpy) | 4 | kJ/m² | DIN EN ISO 179 |
| Hardhet | |||
| Hardhet Shore D | 67.25 | ° Shore D | DIN EN ISO 868 |
| Kuletrykkshardhet | 50 | MPa | DIN EN ISO 2039-1 |
| TemperaturGrenser | |||
| Smeltepunkt | 164 | °C | ISO 11357-3 |
| Maksimal drifttemperatur (kortvarig) | 116 | °C | |
| Maksimal driftstemperatur | 75 | °C | |
| Minstemperatur | -23 | °C | |
| Vicat-mykningstemperatur (VST/B/50) | 87 | °C | DIN EN ISO 306 |
| Termisk konduktivitet | |||
| Termisk konduktivitet | 0.2 | W/(m·K) | DIN 52612-1 |
| Termisk Ekspansjon | |||
| Termisk utvidelseskoeffisient | 0.0 | 10⁻⁴/K | DIN 53752 |
| IsolasjonsEGenskaper | |||
| Dielektrisk Styrke | 40 | kV/mm | IEC 60243 |
| VolumResistivitet | 10¹⁴ | Ω·cm | DIN EN 62631-3-1 |
| Dielektrisk konstant (1 MHz) | 2.48 | - | IEC 60250 |
| Dielektrisk dissipasjonsfaktor (1 MHz) | 0.0 | - | IEC 60250 |
| Dielektrisk tapfaktor (100 Hz) | 0.0 | - | IEC 60250 |
| Statisk spredning | |||
| Overflatemotstand | 10¹⁴ | Ω | DIN EN 62631-3-2 |
| Sammenligningskrypstrømsindeks (CTI) | 600 | V | IEC 60112 |
| Egenskap | Värde |
|---|---|
| Produktidentifikasjon | |
| Kommersielt produktnavn | Polypropylen (PP) |
| Tilverkare/leverandør | |
| Firma navn | ARC Gruppen AB // PlastShop.se |
| Telefon | 013-328 9400 |
| E-post | info@plastshop.se |
| Klassifisering | |
| GHS-klassifisering | Brandfarlig vid höga temperaturer.. Damm kan orsaka mekanisk irritation vid bearbetning. |
| Fysiske/kjemiske risikoer | Brandfarlig vid höga temperaturer. |
| Helseskader | Damm kan orsaka mekanisk irritation vid bearbetning. |
| Miljøskader | Inga kända miljörisker. Inte biologiskt nedbrytbart. |
| Kjemisk karakterisering | |
| Kjemisk karakterisering | Polypropylen (PP), CAS 9003-07-0 |
| Farlige stoffer | Produkten innehåller inga farliga ämnen som påbjuder ett röjande. |
| Tiltak | |
| Generell informasjon | Produkten klassas som ofarlig. |
| Ved innånding | Vid inandning av rök/ångor: flytta till frisk luft, håll varm, sök läkarvård vid behov. |
| Ved hudkontakt | Vid kontakt med smält material: kyl omedelbart med kallt vatten. Ta inte bort stelnat material. Sök sjukvård. |
| Ved øye kontakt | Skölj med vatten i 15 minuter. |
| Ved inntak | Då produkten är ofarlig behöver ingen första hjälp vidtas. |
| Slukning | |
| Egnede slukningsmidler | Vatten, skum, gasformiga och torra släckmedel. |
| Risiko | |
| Farlige forbrenningsprodukter | Vid förbränning kan koldioxid, kolmonoxid och vaxångor frigöras. |
| Brannbekjempelse | Använd andningsskydd. Brandrester omhändertas enligt lokala regler. |
| Ytterligere informasjon | Brandrester omhändertas efter gällande lokala regler. |
| Tiltak | |
| Personlige forsiktighetsmessige tiltak | Inte tillämpligt. |
| Miljømessige forsiktighetsmessige tiltak | Inte tillämpligt. |
| Metoder for sanering | Mekanisk borttagning. |
| Håndtering | |
| Råd for sikker håndtering | Sug bort spån vid bearbetning. Undvik överhettning. |
| Lagring | |
| Lagringsbetingelser | Förvara torrt och svalt. Håll borta från öppen låga. Välventilerade utrymmen. |
| EksponeringsGrenser | |
| Yrkesmessige eksponeringsgrenser | Ingredienser med yrkesmässiga exponeringsgränser som ska övervakas: Inga. |
| Personlig beskyttelse | |
| Pusteskydd | Adekvat ventilering vid bearbetning. |
| Øyebeskyttelse | Skyddsglasögon vid bearbetning. |
| Håndbeskyttelse | Skyddshandskar vid kontakt med varmt material. |
| Kroppsskydd | Arbetskläder. |
| Hygienetiltak | Välventilerad arbetsplats. Undvik inandning av damm vid bearbetning. |
| Grunnegenskaper | |
| Fysisk form | Platta, rundstång, rör |
| Fysisk Tilstand | Fast |
| Farge | Naturvit till ljusgrå |
| Lukt | Luktfri |
| Termiske data | |
| Smeltepunkt | 160-170°C |
| Nedbrytningsstemperatur | >350 °C |
| Flammpunkt | >340 °C |
| Selvantennelsestemperatur | ca 390°C |
| Øvrige egenskaper | |
| Tetthet (20°C) | 0,90-0,91 g/cm³, ISO 1183 |
| Løselighet (vann) | Olöslig i vatten |
| Eksplosjonsrisiko | Icke explosiv |
| Oksidasjonskarakteristikk | Ingen |
| Stabilitet | |
| Tilstand å unngå | Temperaturer över smältpunkten. Undvik UV-exponering. |
| Materiale å unngå | Starka oxidanter, syror. |
| Farlige nedbrytningsprodukter | Koldioxid, kolmonoxid, vaxångor. |
| Toksikologi | |
| Akutt toksisitet | Inga negativa hälsoeffekter förväntas vid hantering enligt rekommendationer. |
| Hudirritasjon | Inte tillämpligt. |
| Øyeirritasjon | Inte tillämpligt. |
| Sensibilisering | Ingen känd. |
| Miljø | |
| Miljøpåvirkning | Materialet är inte skadligt för miljön, men är inte biologiskt nedbrytbart. |
| Avfall | |
| Avfallshåndtering | Kasseras enligt lokala bestämmelser. Materialåtervinning möjlig. |
| Transport | |
| Transportklassifisering | Inte klassificerad som farligt gods. |
| EU-regler | |
| REACH-informasjon | Produkten kräver ingen varningsetikett enligt EU-direktiv. |
| Nasjonale regler | |
| GefStoffV (Tyskland) | Ingen identifikation nödvändig. |
| Diverse | |
| Ansvarsfraskrivelse | Informationen är baserad på nuvarande kunskapsnivå. Säkerhetsdatabladet gäller material tillhandahållet av PlastShop.se. |
Beständig
Delvis beständig
Ej beständig
| Kemikalie | Konsentrasjon | Beständighet |
|---|---|---|
| 1,4-Dioxan | 100 | |
| 2-Hydroxypropionic Acid | 90 | |
| Acetic Acid | 100 | |
| Aceton | 100 | |
| Ammoniak | - | |
| Ammonium Chloride | - | |
| Amyl Alcohol | - | |
| Apple Juice | - | |
| Bensen | - | |
| Bleaching Solution | - | |
| Boric Acid | 100 | |
| Brake Fluid | - | |
| Bränsle, aromatfritt | - | |
| Butyl Acetate | - | |
| Calcium Chloride | - | |
| Carbon Disulfide | 100 | |
| Carbon Tetrachloride | - | |
| Citric Acid | 10 | |
| Cyklohexanon | 100 | |
| Cyklohexen | 100 | |
| Diesel Fuel | - | |
| Diethylene Oxide | - | |
| Eddik, standard | 5 - 10 | |
| Ethyl Acetate | 100 | |
| Ethyl Alcohol | 96 | |
| Ethylene Chloride | 100 | |
| Fenol, vattenl. | ca. 9 | |
| Food Oil | - | |
| Formaldehyd, vattenl. | 40 | |
| Formic Acid | 10 | |
| Frost Protection Agent | - | |
| Glycerin | 100 | |
| Glykol | 100 | |
| Heating Oil | - | |
| Heptan | 100 | |
| Hydrochloric Acid | 10 | |
| Hydrochloric Acid (concentrated) | - | |
| Hydrofluoric Acid | 40 | |
| Hydrogen Peroxide | 10 | |
| Hydrogen Sulfide, aqueous solution | - | |
| Isopropyl Alcohol | 100 | |
| Klor (gas) | 100 | |
| Klorbensen | 100 | |
| Kloroform | - | |
| Kresol | - | |
| Linseed Oil | - | |
| Melk | - | |
| Merkurokrom | - | |
| Methyl Alcohol | 100 | |
| Methyl Ethyl Ketone (MEK) | 100 | |
| Methylene Chloride | 100 | |
| Mineral Oils (aromatic free) | - | |
| Nitric Acid | 50 | |
| Nitric Acid | 10 | |
| Nitrobensen | - | |
| Oxalic Acid | - | |
| Ozone Gas | ≤ 0.5 ppm | |
| Paraffine Oil | 100 | |
| Perkloretylen | - | |
| Petroleum | 100 | |
| Petroleum Ether | 100 | |
| Phosphoric Acid | 50 | |
| Potassium Hydroxide liquor | 50 | |
| Premium Fuel | - | |
| Propyl Alcohol | - | |
| Pyridin | - | |
| Silicone Oil | - | |
| Sodium Carbonate, aqueous | - | |
| Sodium Chloride, aqueous | - | |
| Sodium Hydrogen Sulfite | - | |
| Sodium Hydroxide liquor | 15 | |
| Sodium Hydroxide liquor | 60 | |
| Sodium Nitrate, aqueous | - | |
| Sodium Thiosulfate | - | |
| Sulfuric Acid | 96 | |
| Tetrahydrofuran (THF) | 100 | |
| Toluen | 100 | |
| Transformer Oil | - | |
| Trikloreten | 100 | |
| Vann | - | |
| Xylen | - |
Specifications
| Materiale | PP |
| Format | Plate |
| Lengde | 2440 mm |
| Bredde | 1220 mm |
| Tykkelse | 3 mm |
| Farge | Svart |




